Rudniki Gdańsk — dzielnica z potencjałem

16 marca 2022 | Przeprowadzka do Gdańska, recenzje dzielnic

Rudniki, czy to tylko przemysłowa dzielnica Gdańska?

Rudniki to szósta co do wielkości dzielnica Gdańska i ma mocno przemysłowy charakter. Zamieszkać tu można na jednym z 10 osiedli, zaprojektowanych w większości w klimacie robotniczym, chociaż nie brakuje też miejsc z typowymi domkami jednorodzinnymi. W dzielnicy znajduje się Rafineria Gdańska grupy Lotos, a także Lotos Kolej. Zlokalizowane tu centrum logistyczne Panattoni Park Gdańsk, nadaje się m.in. do obsługi międzynarodowego transportu morskiego. Ta dzielnica polecana jest głównie tym, którzy lubią mieć blisko do pracy.

Plusy i minusy! Zależy, kto spogląda na Rudniki jako miejsce do zamieszkania

Przeprowadzka tam ma swoje plusy i minusy. Minusem tej dzielnicy jest z pewnością rozproszona zabudowa mieszkaniowa, zazwyczaj o standardzie z poprzedniej epoki, bez wystarczającego zaplecza usługowego. Plusem tej sytuacji jest jednak niezbyt wysoka cena mieszkań w porównaniu z innymi dzielnicami Gdańska. Wyróżniającym się miejscem są dawne osiedla robotnicze o walorach kulturowo- krajobrazowych w rejonie ulic Rzęsnej i Miałki Szlak. Rudniki nie przyciągają jednak ludzi młodych z uwagi na brak zaplecza sportowego, brak imprez kulturalnych i rozrywek. Za atrakcję uznać z pewnością można przystań jachtową Stewa GOSM oraz dwie szkoły żeglarstwa Wind Hunter i Sailing Factory. Ciekawą propozycją jest też Klub Motorowodno-Żeglarski Bliza. Tereny zielone na Rudnikach owszem są, ale niestety to zaniedbane łąki miejskie lub nieużytki, nadające dzielnicy nieco wiejski wygląd, wykorzystywane główne do spacerów przez właścicieli czworonogów. Rudniki dzielnica z potencjałem!

Rudniki dzielnica z potencjałem!

Rudniki w rankingach, dotyczących jakości życia wygrywają w kategorii przyjaźni sąsiedzi. Wśród ostatnich propozycji rozwoju dzielnicy, znalazły się zapisy o efektywnym wykorzystaniu nadwodnego jej położenia. Plany dotyczą także zmian w obrębie krajobrazu, np. zasadzenia szpalerów drzew wzdłuż rzeki Rozwójki i Trasy Sucharskiego. Planowana jest też budowa boiska wielofunkcyjnego.
Rudniki to dzielnica raczej typowo przemysłowa. Kto zdecyduje się mieszkać w Rudnikach, z pewnością nie przepłaci za mieszkanie. Co więcej, będzie miał blisko do pracy, a zakupy zrobi Makro Cash and Carry, blisko za granicami dzielnicy lub na Giełdzie Towarowej Transbud Gdańsk S.A., czas wolny zaś spędzi, oddając się żeglarstwu.

 

Plusy i minusy przeprowadzki – Rudniki

PlusyMinusy
tanie mieszkania
lokalizacja na obrzeżach Gdańska
dzielnica z przyjaznymi sąsiadami
daleko od centrum
ośrodki przemysłowe jako potencjalne miejsca pracysłaba infrastruktura handlowo- usługowa
niezbyt duże zagęszczenie ludnościbrak infrastruktury dla najmłodszych dzieci
nowe plany zagospodarowania przestrzeni dzielnicybrak zaplecza sportowego i kulturowego
przystań jachtowa Stewa Gosmprzepełnione autobusy, rzadkie kursy
dwie szkoły żeglarstwabrak oferty edukacyjnej dla młodzieży
sprawny ruch samochodowy bez korkówsłabo zorganizowane tereny zielone
szybki dojazd do Gdańska dzięki drodze ekspresowej S7
dobra jakość powietrza i wody w kranie

Pin It on Pinterest