Malbork — zamieszkaj w historycznym miejscu

2 czerwca 2022 | recenzje dzielnic

Bardzo często, kiedy szukamy dobrego miejsca na przeprowadzkę, bierzemy pod uwagę też mniejsze miasta. Coraz częściej wolimy poświęcać czas na dojazdy do pracy, a wiele możliwości pracy zdalnej też zachęca do mieszkania w spokojniejszej okolicy.

Dla kogo do dobre miejsce?

Malbork większości kojarzy się z zamkiem, który jest największą atrakcją tego miasta. Jednak to także wiele terenów zielonych, które zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Jest tu wiele ciekawych miejsc także nad wodą. Warto wybrać się nad Nogat, to popularne miejsce dla wędkarzy i spacerowiczów. Jeśli jednak jesteś osobą, która lubi mieć wiele rozrywek w zasięgu ręki, to raczej nie jest miejsce dla Ciebie. Teatry, kluby i bary raczej są w większych miastach w pobliżu takich jak Gdańsk. Jeśli chodzi o samą zabudowę, to znajdują się tu zarówno kamienice jak i domy jednorodzinne. Jednak przeważa zabudowa bloków mieszkalnych. Ceny są tu o wiele niższe niż choćby w Trójmieście.

Oferta edukacyjna

O ile w przypadku przedszkoli i szkół podstawowych raczej nie ma problemu z miejscami, to wielu uczniów szkół średnich wybiera naukę w Gdańsku. Uczelnie wyższe też są tam zlokalizowane, co wiąże się z koniecznością dojazdu. Dla najmłodszych jest tu sporo parków, niedawno otwarty park dinozaurów czy park linowy.

Miejsca pracy

W Malborku znajduje się kilka większych zakładów pracy, jednak większość mieszkańców wybiera jednak zatrudnienie w Gdańsku, choćby z uwagi na większe możliwości. Połączenie kolejowe jest bardzo dobre, sama podróż nie zajmuje wiele czasu, a pociągi często kursują. W stacji w Malborku zatrzymuje się także Pendolino, dzięki czemu szybko można dojechać w inne rejony Polski. Samo poruszanie się samochodem po mieście jest dość sprawne, jedynie w okolicy zamku w sezonie mogą pojawić się korki. Kursuje tu komunikacja miejska.

Gastronomia

Z uwagi na to, że miasto to przyciąga wielu turystów, powstało tu całkiem sporo dobrych lokali gastronomicznych. W samym Malborku jest też całkiem dobre zaplecze handlowo usługowe. Jednak takie atrakcje jak duże kompleksy kinowe czy galerie wiążą się z koniecznością wizyty w Trójmieście.

Malbork to dobre miejsce, dla wszystkich tych, którzy chcą odpocząć od dużego miasta, a jednocześnie mieszkać niedaleko. To dobry punkt wypadowy nad morze czy w stronę Mazur. Jeśli nie zależy Ci na wielu rozrywkach i cenisz sobie podróże i spokój to na pewno dobre miejsce dla Ciebie.

 

Plusy i minusy przeprowadzki – Malbork

PlusyMinusy
Tereny zieloneDojazd do pracy
Zabytkowe miastoNiewiele szkół średnich
Dobra oferta gastronomicznaKiepska oferta rozrywkowa

Pin It on Pinterest