Gdańsk Śródmieście — jak się tam mieszka?

28 czerwca 2022 | Bez kategorii

Wiele osób marzy o mieszkaniu w samym centrum miasta. Tu zawsze wiele się dzieje, na wyciągnięcie ręki jest wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Tu tętni życie. Jednak przeprowadzka do centrum ma też swoje wady. Bierzemy pod lupę to jak mieszka się w centrum Gdańska.

Prestiżowa dzielnica

Nie da się ukryć, że mieszkanie w centrum gdańska wiąże się z prestiżem. To najbardziej przyciągająca turystów część miasta, gdzie znajdują się liczne zabytki, piękne kamienice i dostęp do Rzeki — Motławy. To tu na uliczkach są drogie sklepy i butiki, a na każdym kroku stylowe kawiarnie. Z pewnością wiele osób myśli o mieszkaniu tu, jednak zniechęcają ich przede wszystkim wysokie ceny. Chociaż trzeba przyznać, że sama dzielnica, która składa się z 11 osiedli administracyjnych, kryje w sobie też tańsze zakątki.

Dla kogo to dobre miejsce?

Jeśli chodzi o samą zabudowę, to przeważają tu kamienice. Ale między nimi, na wolnych przestrzeniach bardzo szybko wyrastają ekskluzywne apartamentowce. Są one raczej sezonowo zamieszkiwane przez właścicieli. To dzielnica, którą chętnie wybierają młodzi ludzie, którzy zaczynają swoje pierwsze kroki zawodowe. A także nie brakuje tu studentów. Przyciąga ich nie tylko bliskość miejsc pracy czy uczelni, ale też miejskie i tętniące życie oraz wiele możliwości rozrywki. Jednak nie brak tu też rodzin z dziećmi. Jest tu sporo szkół i to też tu są skoncentrowane główne miejskie atrakcje.

Kultura i rozrywka

Długo by wymieniać wszystkie możliwości spędzenia tu czasu. Oferta kulturowa jest tu bardzo bogata. Są tu liczne muzeum m.in. Muzeum Bursztynu, Muzeum Morskie, Muzeum II Wojny Światowej. Znajduje się tu też Filharmonia Bałtycka, gdzie odbywają się świetne koncerty. Oczywiście poza tym są kina, które znajdują się w galeriach oraz wiele innych. Z pewnością nie można też narzekać na brak zabytków, zaczynając od Fontanny Neptuna, przez Bramę Żuraw i całą Starówkę.

Gastronomia i bary

Znajdują się tu lokale oferujące kuchnię ze wszystkich stron świata — meksykańską, gruzińską, śródziemnomorską itd. Jednak w sezonie trzeba się liczyć z problemem z miejscem i nie da się ukryć — z wysokimi cenami. Jest tu też wiele barów i klubów, w których można się bawić do rana.

Komunikacja

Dzielnica Śródmieście zdecydowanie jest świetnie skomunikowana. O wiele lepszym wyborem są tramwaje, dzięki nim można często uniknąć stania w korkach. A to właśnie korki są tu jednym z największych problemów, podobnie znalezienie miejsca do parkowania. W tej dzielnicy jest też Dworzec Główny. W ostatnim czasie powstają też liczne ścieżki rowerowe.

 

Plusy i minusy przeprowadzki – Gdańsk Śródmieście

PlusyMinusy
Reprezentatywna dzielnica
Dużo turystów
Bogata oferta kulturowa i rozrywkowaWysokie ceny
Dobre restauracjeKorki
Piękne zabytkiProblemy z parkowaniem

Pin It on Pinterest