Skręcanie mebli — z pozoru proste zadnie, które czasem przeradza się w kilku godzinną nerwówkę. Jak się do tego przygotować i jakich błędów unikać, żeby przerodziło się to w proste i przyjemne zadanie?
Zadbaj o komfort swojej pracy
Odpowiednie przygotowanie przestrzeni, gdzie będziemy zajmować się montażem mebli, jest bardzo ważne. Przede wszystkim manewrowanie między pudłami z poszczególnymi elementami nie będzie niczym przyjemnym. Zorganizujmy przestrzeń, która pozwoli nam na komfortową pracę. Jeśli mamy do montażu większe meble typu szafy czy łózko będzie to bardzo pomocne. Posegregujmy paczki według kolejności ich składania i odłóżmy je na bok. Nie zapominajmy także o zabezpieczeniu podłogi. Zarysowania na panelach to chyba najczęściej pojawiający się błąd. Wystarczy na nich rozłożyć kartony, pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek. Przetarcia na świeżo pomalowanych ścianach to kolejny problem, którego możemy uniknąć, organizując swobodną przestrzeń. Sama praca będzie na pewno przebiegać przyjemniej podczas słuchania radia czy muzyki. Można wykorzystać przenośny głośnik lub po prostu włączyć muzykę z telefonu.
Skrzynka z narzędziami — co warto mieć
Jeśli składamy komodę, czy jakiś mały mebel, nie potrzebujemy nie wiadomo jakich sprzętów. Śrubokręt i młotek to coś, co znajdzie się w każdym domu. Warto jednak ułatwić sobie pracę. Wkrętarka na pewno przyspieszy cały proces. Jeśli jej nie mamy, nie musimy od razu kupować, na pewno ktoś z naszych znajomych ją posiada i chętnie pożyczy. Pomocna będzie także miarka oraz zapas gwoździ i śrubek. Są one zawsze dołączone w zestawie razem z meblami, ale może się zdarzyć tak, że któraś śrubka ulegnie uszkodzeniu podczas wkręcania. Niektóre meble wymagają także przykręcenia do ściany. Tu już będziemy potrzebowali wiertarki oraz poziomicy, żeby zadbać o ich równe przytwierdzenie. Z pozoru skomplikowane zadanie, choć wcale takie nie jest.
Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz
Nikt nie lubi odrywać się od zaczętej pracy, dlatego, zanim jeszcze zaczniemy, warto sprawdzić, czy mamy wszystko, co potrzebne do montażu. Nie chodzi tu tylko o narzędzia. Ale warto sprawdzić, czy wszystkie dostarczane do nas paczki są kompletne, czy nie brakuje jakichś elementów. Zrób listę narzędzi, które będą niezbędne, dzięki temu będziesz mógł od razu przystąpić do składania mebli. Zaplanuj także dokładnie ich rozmieszczenie, przesuwanie zwłaszcza ciężkich mebli nie jest niczym przyjemnym.
Nie bój się poprosić o pomoc
Na pewno w naszym otoczeniu jest ktoś, kogo możemy poprosić o pomoc w montażu. Często podczas skręcania mebli mamy poczucie, żeby przydałaby się przynajmniej jeszcze jedna ręka a najlepiej ich para. Przytrzymanie jakiegoś elementu, czy odwracanie mebli w pojedynkę będzie się wiązało z dłuższym czasem i sporym wysiłkiem. Dlatego warto, żeby ktoś nam w tym zadaniu pomógł. Większość instrukcji z resztą sugeruje, żeby montażu dokonywały przynajmniej dwie osoby. Poza tym, w dwójkę czas zawsze płynie szybciej i przyjemniej.
Nie spiesz się
Skręcanie mebli to nie wyścigi. Nie spiesz się, starannie dokręcaj wszystkie elementy. Pamiętaj, że mają one zapewnić stabilną konstrukcję, a same meble mają posłużyć kilka lat. Nie pomijaj też żadnych kroków z instrukcji, nawet jeśli wydaje Ci się, że konstrukcja jest już stabilna. I najważniejsze — instrukcja to pomoc, nie przeszkoda. I choć niektóre na pierwszy rzut oka wydają się skomplikowane, nie warto porywać się na składanie mebli według własnego uznania. Najpewniej będzie się to potem wiązało z koniecznością rozkręcania i składania ich jeszcze raz. Szkoda nerwów i czasu. Instrukcja to podstawa.
Oczywiście można także skorzystać z usług jednej z wielu firm, która świadczy usługi składania mebli. Jednak wiąże się to z dodatkowym wydatkiem, a takich przy remoncie czy przeprowadzce zawsze jest sporo. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, warto poszukać firmy i porównać ceny. Na pewno znajdzie się jakaś, która wpasuje się w nasz budżet. Jednak dla wielu osób samodzielne składanie mebli to nie tylko oszczędność, ale także satysfakcja. Każdy musi zdecydować, która opcja jest dla niego najlepsza.