W meblach wykonywanych przez stolarzy tradycyjnie stosowano klasyczne połączenia, takie jak nacinanie, kołkowanie czy klejenie. Dzięki temu produkty docierały do klientów w pełni gotowe do użycia. Obecnie współczesne technologie produkcji i łączenia drewna i produktów pokrewnych polegają w dużej mierze na stosowaniu łączników, takich jak śruby. Dzięki wygodzie ich stosowania meble tego typu są rozprowadzane w postaci elementów pakowanych w pudełkach, które należy odpowiednio zmontować. Montaż mebli można wykonać we własnym zakresie lub zlecić to profesjonalnej firmie.
Zebranie niezbędnych narzędzi to kluczowy krok do prawidłowego montażu mebli.
Montaż mebli wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Niezbędne wyposażenie składa się zazwyczaj z podstawowych narzędzi ręcznych, a czasem nawet z elektronarzędzi. Do złożenia zestawu będziesz potrzebował młotka, śrubokrętów standardowych i krzyżakowych różnej wielkości, kombinerek, różnych rodzajów kluczy, np. imbusowych i płaskich, oraz wiertarki. Przydadzą się też narzędzia pomiarowe, takie jak taśma miernicza. Aby z powodzeniem wykonywać tę pracę, trzeba mieć odpowiednie umiejętności manipulacyjne oraz znać przepisy BHP. Dodatkowo dobrze byłoby zrozumieć instrukcje montażu dostarczone przez producenta, które często są mylące i trudne do zrozumienia, mimo że w większości mają formę ilustracji.
Czy warto samodzielnie składać meble?
Określając, czy samodzielne składanie mebli będzie opłacalne, powinieneś ocenić nie tylko potrzebne elementy i możliwości manualne, ale także wziąć pod uwagę czas potrzebny na wykonanie pracy. W przypadku mniejszych elementów lub zestawów będzie to szybsze, jednak jeśli chodzi o kilka elementów mebli lub bardziej skomplikowane układy, praca może stać się bardzo pracochłonna. Dodatkowo powinieneś wziąć pod uwagę ryzyko uszkodzenia mebli, co nie będzie problemem, jeśli zajmie się tym profesjonalista. W końcu jest to istotny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, decydując się na samodzielny.